Udruga Ivana Perkovca – za očuvanje kajkavske ikavice i promicanje zavičajne kulturne baštine

zg

Tradicionalna manifestacija „Ophodi Jure zelenog“

Na prostoru Muzeja “Staro selo Kumrovec,” manifestacijom „Ophodi Jure zelenog“ i otvorenjem gostujuće izložbe Muzeja na prostem Rogatec „Donačka gora“, autorice Irene Roškar i Emilije Štrlek, obilježili smo početak gospodarske godine, buđenje prirode i blagdan Sv. Jurja.

U poslijepodnevnim satima posjetitelji su sudjelovali u radionici izrade proljetnog cvijeća od krep-papira pod vodstvom članica Udruge Ivana Perkovca iz Šenkovca. Posjetiteljima je Auguštin ( Gustek) Fric prezentirao način izrade pastirskih igračaka iz Slovenije.

Nakon otvorenja izložbe započeo je prikaz jurjevskih običaja koje su predstavili članovi KUD-a Mihovila Krušlina i Udruge Ivana Perkovca iz Šenkovca. Autorica cjelodnevnog programa „Ophodi Jure zelenog“ je kustosica etnologinja Tihana Kušenić.
Prema tradiciji, program je završio paljenjem jurjevskog krijesa uz pjesmu i ples, a potom i degustacijom tradicijskog jela cvrtja.
Izložba ostaje otvorena do 1. 6. 2024. godine.