Udruga Ivana Perkovca – za očuvanje kajkavske ikavice i promicanje zavičajne kulturne baštine

zg

Oblježena 100. obljetnica rođenja pjesnika Stjepana Jakševca

Večer poezije u Ključu Brdovečkom održanoj 16. prosinca posvetili smo 100. obljetnici rođenja pjesnika Stjepana Jakševca koji je rođen 16. prosinca 1916. godine na Svetome Križu. O životu i stvaralačkom opusu književnika Stjepana Jakševca govorio je prof. Branko Pilaš.

U rodnome mjestu, u kapeli Svetoga Križa u nedjelju, 18. prosinca služena je sv. misa i položeno cvijeće na pjesnikovu grobu. Pjesnikove stihove na kajkavskoj ikavici recitirali su Andrija Kovačić, Matija Kovačić i Terezia Lukić, a svoju zahvalnost okupljenim mještanima iskazala je kći Stjepana Jakševca, gospođa Maja Jakševac Mikša. Pjesnikova obitelj je nakon sv. mise pripremila i domjenak za sve okupljene te je na topli, prijateljski način, iako je temperatura bila ispod ništice, obilježen pjesnikov stoti rođendan!