Udruga Ivana Perkovca – za očuvanje kajkavske ikavice i promicanje zavičajne kulturne baštine

zg

NOĆ MUZEJA U STAROJ ŠKOLI U ŠENKOVCU

Udruga Ivana Perkovca prvi put se svojim programima uključila u Noć muzeja u Općoj školi u Šenkovcu 2015. godine te je tom prigodom u dijelu prostora Stare škole postavljen prikaz učionice s početka 20. st., u spomen na vrlo cijenjene učitelje koji su u njoj učiteljevali i na njene vrijedne učenike (od kojih su neki danas članovi Udruge). Mlade članice Udruge u Noći muzeja održale su radionicu pod nazivom „Od školske pločice do tableta“, te postav izložbe posvećen izumima Slavoljuba Eduarda Penkale „Izumi koji su promijenili školski svijet“. Tradicionalna radionica kinča privukla je također velik broj djece i mladih, a središnju temu Noći muzeja posvetili smo Baltazaru Adamu Krčeliću, zagrebačkom kanoniku, povjesničaru, književniku, prosvjetitelju i utemeljitelju Nacionalne i sveučilišne knjižnice, rođenom 5. veljače 1715. godine u Šenkovcu, a povodom njegove 300. obljetnice rođenja. O liku i djelu B. A. Krčelića vrlo zanimljivo predavanje održala je dr. Teodora Shek Brnardić s Hrvatskog instituta za povijest.