Udruga Ivana Perkovca – za očuvanje kajkavske ikavice i promicanje zavičajne kulturne baštine

zg

MEDIJI O NAMA: Glagoljaši u Staroj školi Šenkovec

Udruga Ivana Perkovca organizirala je još jednu kulturnu večer u Staroj školi Šenkovec koja je bila posvećena najstarijem hrvatskom pismu. Radi se naravno o glagoljici o kojoj je pričala pročelnica za glagoljaštvo Matice Hrvatske u Zagrebu Biserka Draganić te profesorica hrvatskog i povijesti Kristina Repar.

Na inicijativu Vlaste Petrač članice Društva prijatelja glagoljice te Udruge Ivana Perkovca u Staroj školi Šenkovec održani su predavanje i radionica posvećeni glagoljici.

“Moja inicjativa je bila da se ovo večeras održi. Cilj je bio da ljudi saznaju nešto više o tom slavnom razdoblju hrvatske povijesti kad smo bili najpismenija nacija na balkanu”, rekla je Vlasta Petrač.

“Dat ću presjek hrvatskog glagoljaštva u smislu da pokažem na koji način je glagoljaška kultura utjecala na život Hrvata tokom 1000 godina. Otkrit ću što nam je ona donijela i koji su njeni doprinosi ovoj kulturi i civilizaciji koju danas živimo”, saznali smo od pročelnice za glagoljaštvo Matice Hrvatske u Zagrebu Biserke Draganić.

Glagoljica se vraća se u škole
“Mogu reći da su mladi ljudi oduševljeni glagoljicom. U prvi mah njihova je reakcija kakva su to čudna slova, kakvi su to hijeroglifi, što je to? Ali to je samo na prvu. Kad krenu zapravo ulaziti u učenje i pisanje slova tada interes raste i postaje sve jači. Pogotovo kad se uči glagoljaška kaliografija. Kada uče pisati slova odnosno duktus i pokrete perom oni su usklađeni s ritmom kucanja srca. To ih umiruje i mogu sate provesti pišući ta slova. Znači ima i jednu terapeutsku svrhu”, otkrila je profesorica hrvatskog jezika i povijesti Kristina Repar.

Ovo je bila samo jedna u nizu radionica i predavanja koje Udruga Ivana Perkovac organizira na tjednoj bazi.

“Drago mi je da će nam danas zaista eminentne predavačice koje su svoj život posvetile glagoljici prenijeti svoja znanja. Poslije predavanja, s našim članovima održat ćemo i glagoljašku radionicu” rekla je predsjednica Udruge Ivana Perkovca Jasna Horvat.

više: https://zapad.tv/glagoljasi-u-staroj-skoli-senkovec/