Udruga Ivana Perkovca – za očuvanje kajkavske ikavice i promicanje zavičajne kulturne baštine

zg

Izrada spomen – obilježja Baltazara Adama Krčelića ispred zgrade Opće pučke škole u Šenkovcu

Godine 2015. Udruga Ivana Perkovca inicirala je izradu spomen – obilježja Baltazara Adama Krčelića ispred zgrade Opće pučke škole u Šenkovcu.
Svečano otkrivanje spomen – obilježja, rad akademskog kipara Petra Ujevića, zbilo se za Dane Šenkovca i Svibanjske pobožnosti 27. svibnja 2016. godine.

Krčelić je rođen 5. veljače 1715. u Šenkovcu, a kršten 7. veljače u Župnoj crkvi svetoga Vida u Brdovcu. Pokopan je u zagrebačkoj katedrali 1778. godine. Prema povijesnim izvorima, Krčelići također pripadaju onome dijelu hrvatskoga življa koje je početkom 16. st. prebjeglo s Krbave i nastanilo se na području nekadašnje brdovečke sudčije u selu Šenkovec, na lokalitetu poznatijem kao Vrbovščak.